Duffus and Brick take out 2018 Australian Mountain Running Championships

Australian Mountain Running Championships
Mt Wellington and Goat Hill
Hobart Tasmania
Sunday 8 April

Photos: See Australian mountain running Facebook page.

Report

Former Sky Running World Championship bronze medallist Ben Duffus (QLD) revelled in the steep and at times rough and muddy 10 km course with 1000m climb up Mt Wellington to win the Australian senior men's mountain running championship in Hobart. Former world stair racing champion (currently ranked no. 2 in the world) Mark Bourne (ACT) was 2nd and NSW trail runner Leo Peterson was 3rd.
The Tim Crosbie coached Simone Brick from Melbourne outlasted Tasmanian junior superstar Meriem Daoui to win the senior women's championship, with Tasmanian trail running star Joanna Sinclair, a former 5th place getter at 6 Foot Track, 3rd.
NSW juniors Eligh Morris and Will Atkinson had a close contest to finish 1st and 2nd in the Junior 5.6 km with 600m of ascent of Goat Hill. Alex Race-Stelling (VIC) finished 3rd for the 2nd year running.
Highly talented Tasmanian track and cross country star Arabella Phillips won the junior girls 5.6 km with Indeah Morris of NSW runner up.
Many thanks to UTAS Athletics Club who provided outstanding organisation support; to Wellington Park Trust and Glenorchy and Hobart City Councils for access to Tolosa Park, Mt Wellington and Goat Hill; to Athletics Australia for the senior championship medals; and to the Australian Mountain Running Association for the trophies and other awards. 

 

Place FirstName LastName Age Gender State Time Club
10 km Championship          
Males              
1 Benjamin Duffus 25 Male QLD 1.02.32 Trail Running Association of Queensland
2 Mark Bourne 34 Male ACT 1.03.35 Woden Harriers
3 Leo Peterson 27 Male NSW 1.06.15 UTS norths 475
4 Sam Burridge 34 Male ACT 1.06.29  
5 Etienne Blumstein-Jones 28 Male ACT 1.07.09 Williamstown Athletic Club 306216
6 Robbie Hunt 22 Male TAS 1.07.42  
7 Alan Craigie 34 Male ACT 1.08.41 Weston Creek
8 Charles Brooks 25 Male NSW 1.08.47 Mingara 2764
9 Alex Hunt 26 Male TAS 1.08.55  
10 Andrew Hagger 25 Male TAS 1.09.03 Sandy Bay Harriers
11 Dominic Perry 28 Male NSW 1.09.29  
12 Stu Gibson 41 Male TAS 1.11.07  
13 David Bailey 27 Male TAS 1.13.18 Sandy Bay Harriers
14 Daniel Nunan 34 Male QLD 1.14.06 Ashgrove Rangers (QLD)
15 Paul Tucker 35 Male QLD 1.14.39 Cap Coast Runners Inc  (ANQ Reg. No. 6986)
16 Bradley White 38 Male NT 1.15.59 Alice Springs Running and Walking Club #7
17 John Winsbury 42 Male ACT 1.16.07  
18 Chris Price 35 Male TAS 1.16.26 Tasmanian Masters Athletics 
19 David Barton 26 Male QLD 1.16.37 Intraining
20 Iestyn Lewis 40 Male TAS 1.17.42  
21 Paul Stein 50 Male NSW 1.20.44 Kembla Joggers - 1350 (ANSW)
22 Callum Fagg 27 Male TAS 1.23.21 Sandy Bay Harriers
23 Neil Hawthorne 64 Male TAS 1.28.08  
24 Brian Lyons 33 Male TAS DNS Old St Virgils Athletics Club
25 Shannon Allen 28 Male TAS DNS Northern Suburbs athletics
26 Stephen Blair 46 Male VIC DNS Yarra Ranges Athletics 1610
Teams:  1 ACT 13, 2 Tasmania 27, 3 QLD 36, 4 NSW 43.      
Females            
1 Simone Brick 23 Female VIC 1.14.00 South Melbourne Athletic Club 1328
2 Meriem Daoui 19 Female TAS 1.15.34 Northern suburbs athletics club 
3 Joanna Sinclair 39 Female TAS 1.20.33  
4 Judith May 47 Female VIC 1.27.44 Yarra Ranges Athletics 2046
5 Emma Kraft 35 Female NT 1.28.56 NT Athletics 
6 Inessa Corney 20 Female TAS 1.35.31 UTAS athletics club, 27
7 Gabrielle Wilson 37 Female TAS 1.40.45 Eastern Suburbs
Teams: 1 Tasmania 15.          
10 km Non-Championship          
Males              
1 Torben Partridge-Madsen 22 Male TAS 1.13.50  
2 Remo Herzog 32 Male TAS 1.22.28  
3 Jeremy Oneill 30 Male TAS 1.26.10  
4 Mathias Rasmussen 26 Male TAS 1.26.35  
5 Mike Hotchkis 58 Male NSW 1.27.45  
6 Euan Rose 37 Male TAS 1.28.28 Sandy Bay Harriers 779526
7 Matt Nischler 46 Male TAS 1.28.28  
8 Jesse Warburg 38 Male TAS 1.29.59  
9 Craig Canham 54 Male TAS 1.32.52 UTAS Athletics Club
10 Tom Bryan 34 Male TAS 1.34.39 Eastern Suburbs 520
11 Richard Roffe 62 Male TAS 1.36.30  
12 Russell Venn 40 Male TAS 1.37.21  
13 Kasper Hausted Svendsen 28 Male ACT 1.37.51  
14 Clinton Garratt 46 Male TAS 1.40.56  
15 Andrew Palfreyman 57 Male TAS 1.42.59  
16 Doug Strohfeld 60 Male TAS 1.43.35  
17 Peter Middleton 35 Male TAS 1.43.45  
18 Adrian Slee 34 Male TAS 1.48.04  
19 Sam Brodribb 32 Male TAS 1.57.22  
20 Paul English 47 Male TAS 2.03.38  
21 Craig Scott 49 Male VIC DNS  
22 Oskar Bucirde 19 Male TAS DNS  
Females            
1 Zoe Melling 48 Female NSW 1.36.37  
2 Michele Callisaya 46 Female TAS 1.38.18  
3 Nerida Warburg 40 Female TAS 1.41.35  
4 Kylie Garratt 43 Female TAS 1.45.45  
5 Maree McCulley 47 Female TAS DNF Eastern Suburbs Athletics Club
5.6 km Championship          
Males              
1 Eligh Morris 18 Male NSW 30.23 Kembla joggers
2 Will Atkinson 19 Male NSW 30.59 Asics West Track and Field - 2967
3 Alex Race-Stelling 17 Male VIC 33.48 Wodonga Athletic Club, AV #2364
4 Ryan Marshall 16 Male TAS 48.52  
Females            
1 Arabella Phillips 16 Female TAS 46.24 UTAS Athletics Club
2 Indeah Morris 15 Female NSW 49.32 Kembla joggers
5.6 km Non-Championship          
1 Digby Race 52 Male VIC 36.08 Wodonga Athletic Club, AV #538 
2 William O'Farrell 32 Male TAS 43.50  
3 Kevin O'Flaherty 41 Male TAS 44.46  
Created: Sunday, April 8th, 2018 08:54:49 pm by johnh Hits: 1021